Ne znam da li znate ili ne, ali već nekoliko meseci u
pišem ideje za doručak. Sigurno već desetak godina za mene je on najvažniji obrok. Najčešće kada ne jedem kako treba za doručak ili ako ga pojedem kasnije nego obično, sve mi se poremeti. Ja sam od onih koji čim se probude moraju da jedu 🙂 Makar jedan zalogaj.
Prošle godine sam uvela čašu mlake vode sa limunom. U početku mi je to bilo užasno ali vrlo brzo sam se navikla. Čim se probudim, prvo cedim limun.
Moj all time favorite doručak je ovsena kaša (potopljena prethodno veče u ovseno mleko+dve sveže urme (ili izgnječena banana)) + čia semenke+ sveže voće + pečene semenke suncokreta.
A vama?
Ali volim i svašta nešto da isprobam.
Tako sam došla na ideju da danas sa vama podelim neke od objavljenih recepata. Neću stići da pripremim novi post jer ulazimo u finale
, održava se u restoranu
u Novom Sadu i jeeedva čekam! Baš sam uzbuđena 🙂
Bezglutenske palačinke sa majoranom
Za 6 palačinki:200g pirinčanog brašna1 kašika praška za pecivo250 ml ovsenog mleka1 jaje½ manje glavice ljubičastog luka (jako sitno seckanog)½ kašičice sušenog majorana¼ kašičice soliPreliv:Feta sirBeli luk u prahuPečeni, integralni susamMlekoMladi lukGi za pečenjeU činiji pomešajte feta sir, susam i izmešajte. Dodajte mleka tek toliko da se napravi krema. Po ukusu dodajte beli luk u granulama i osatvite sa strane da odstoji.U posudi izmutite jaje i dodajte ostale sastojke za testo. Izmešajte dobro da se sve lepo izmeša.U tiganju koji se ne lepi zagrejte malo putera i na sredini stavite oko 60 ml (1/4 šolje) smese za palačinke. Malo raširite kašikom i ostavite da se peče. Kada se pojave mehurići po površini, okrenite palačinku. Pecite još 2-3 minuta da se zarumeni pa kada je gotova prebacite na tanjir. Ponovite postupak dok ne utrošite svo testo.Recept je objavljen u
decembarsko/januarskom broju Mezze magazina.
Čokoladna granola
300g ovsenih pahuljica
200g sirove heljde
70g lešnika
3 kašike meda (ili više ako volite slađe)
80ml otopljenog kokosovog ulja
Cimet
100g suvih kajsija
100g pečenog indijskog oraha
100g crne kvalitetne čokolade
Uključite rernu na 180C.
I činiji pomešajte pahuljice, heljdu, lešnike, kokosovo ulje i med. Izmešajte sve i dodajte cimet. Korigujte slatkoću pa prebacite u tepsiju koju ste obložili papirom.
Pecite 15-20 minuta u rerni.
Dok se sastojci tostiraju, kajsije, čokoladu i indijski orah iseckajte na komadiće.
Čim izvadite tepsiju iz rerne prvo ubacite komadiće čokolade i mešajte viljuškom da se čokolada otopi i obloži sve sastojke. Dodajte kajsije i suve orahe i ostavite da se sve dobro ohladi pre nego prebacite u tegle.
Čuvajte granolu u tegli, hermetički zatvorenu.
Služite uz sveže voće i grčki jogurt, mleko ili neko biljno mleko.
Recept je objavljen u
Smuti sa suvim smokvama i kikiriki puterom
Za 2 veća ili 4 manja smutija:
2 banane
¼ šolja oraha
¼ šolje badema
250 ml kefira
100 ml vode
½ narandže isečene na krugove
Chia semenke za posipanje
U blenderu izmiksajte dobro sve sastojke. Prespite u čaše, ukrasite narandžom i pospite chia semenkama. Služite odmah.
Recept je objavljen u
martovskom broju Mezze magazina.
Detox smoothie
Za dve osobe:
½ manjeg ananasa
1 banana
1 veća šaka svežeg spanaća
Komad svežeg đumbira dužine 2 cm
Sok od 1 narandže, sveže isceđen
1 kašika čia semenki
Malo vode ( po potrebi)
Ananas očistite i isecite na kocke. Prebacite u blender i dodajte sve ostale sastojke. Izmiksajte pa dodajte malo hladne vode da korigujete gustinu smoothie-ja po ukusu.
Odmah poslužite.
Recept je objavljen u
decembarsko/januarskom broju Mezze magazina.
Salata od suvog voća
Za 2 osobe:
Suve kajsije
Suve smokve
Suvo grožđe
200 ml soka od jabuke (birajte prirodni sok, bez dodatog šećera, najbolje ako imate mogućnost da sami napravite u sokovniku)
250g grčkog jogurta
Semenke suncokreta
Cimet
Kajsije, smokve i suvo grožđe potopite uveče u sok od jabuke. Dodajte malo cimeta i izmešajte.
Ujutro izvadite i iseckajte voće. U činiju stavite malo soka od jabuke, seckano voće, grčki jogurt i pospite cimetom i semenkama suncokreta i poslužite.
Recept je objavljen u
martovskom broju Mezze magazina.
Sirove loptice sa kupinama
100g ovsenog brašna2 kašike meda (ili više po ukusu)2 kašike tahinijaŠaka kupina (borovnica ili malina)Šaka oraha (sitnoseckanih)Prstohvat mlevenog kardamomaBademovo mleko (po potrebi)100g tamne kvalitetne čokoladeKupine iseckajte na sitno. U činiji pomešajte ovseno brašno, kardamom, med i tahini. Dobro sve izmešajte, dodajte kupine i orahe pa ponovo izmešajte da se sve dobro pomeša. Korigujte slatkoću po ukusu. Ukoliko od smeše ne mogu da se formiraju loptice, polako dodavajte kašiku po kašiku mleka dok se testo ne poveže tako da se mogu formirati loptice.Od napravljene smeše pravite loptice veličine onih za golf. Poređajte na daščicu i ubacite u zamrzivač dok topite čokoladu da se dodatno učvrste.Istopite čokoladu u džezvi i sklonite sa ringle. Kašikom spustite lopticu u čokoladu na kratko pa izvadite i stavite na tanjir koji posle stavite u frižider da se loptice u potpunosti ohlade.Čuvajte u frižideru u hermetički zatvorenoj tegli.Recept je objavljen u junskom broju Mezze magazina.
Proso sa malinama i borovnicama
Za dve osobe:½ šolje prosa1,5 šolja mešavina vode i soka od malina1 pakovanje smrznutih malina (odmrznutih)4 kašike smrznutih borovnica (odmrznutih)MedŠaka pečenih bademaOstavite maline da se odmrznu ali tako da sačuvate sok.Proso prvo istostirajte 5 minuta u šerpici uz stalno mešanje pa dodajte vodu i sok od maline.Izmešajte pa pojačajte temperaturu da voda provri. Kada voda počne da ključa, smanjite temperaturu na nisku pa poklopite i ostavite da se krčka oko 15minuta. Promešajte s vremena na vreme. Nakon tog vremena proso bi trebao da je skuvan. Sklonite sa ringle, dodajte med po ukusu, izmešajte i poklopite da malo odstoji.U činijice sipajte mlak proso, maline i borovnice. Pospite pečenim bademima i poslužite.Recept je objavljen u majskom broju Mezze magazina.
Srećna vam NS Gozba!Vrlo inspirativno, dobro je da si ih skupila na jedno mesto. Ima odličnih predloga!
LikeLike
I dalje se čudim vama što ste gladni čim otvorite oči 😀 Ja sam zbog zdravstvene situacije morala da uvedem doručak i kada sam se vremenom navikla na taj obrok, iako i dalje nisam bila gladna kada ustanem, prijalo mi je da tako započenem dan. A upravo sam u fazi navikavanja na čašu mlake sa limunom 😀 Prva je bila užas živi, no polako se navikavam.Overnight ovsena je i moj favorit, neverovatno koliko je kremasta i bolja od one kuvane.
Ove sirove loptice zvuče super, s tim što bi meni one bile dezert 🙂
LikeLike
Vise od 25 godina meni dan pocinje sa casom mlake ili tople vode – sa i ili bez limuna. Vise se i ne secam kako sam prvi put reagovala, sad jednostavno ne mogu da zamislim da mi dan pocne bez mlake vode. Jedna moja koleginica francuskinja, kaze da je to njihov tradicionalni lek za dugi zivot. Meni za probavu, ali nadam se da ce francuska filozofija da predje na mene.Predivne su ti ove ideje za dorucak. Meni je ovsena kasa najdraza, mada kad zurim (a to je recimo 5 dana nedeljno) bude kuvano jaje i tost, ili granola sa jogurtom. Svidja mi se ovaj tvoj detox smoothie – bolje nego jabuka i lisnati kelj kojeg ja znam.
LikeLike
Divni predlozi. I ja sam oduvek bila jedna od onih koja mora odmah nesto da calabrcne, cim otvorim ovi. vec neko vreme pijem i vodu sa limunom na prazan stomak, i mogu ti reci da je neverovatno koliko energije mi da posle neprospavane noci sa bepcem. Pa jos kada jutro nastavim sa ovsenom kasom ili chia pudingom, mmmm, dan mora biti divan.
LikeLike
Slažem se za doručak. Sretno sa Gozbom i jedva čekam fotke.
LikeLike
Super ideje za doručak. Mi kad se budimo rano jedemo granolo, a sve ostalo mažemo domaću marmeladu na domaći kruh. Kod granole vidim da ne močiš heljdu, nisam je još probala ubaciti, stalno mislim da se treba močiti
LikeLike
Hvala Vesna :)Planiram da svaki mesec napravim jedan post u tom fazonu a biće i dekadentnijih varijanti 😀
LikeLike
Daaa, meni je isto to totalno otkriće. Još kada ubacim komadiće crme čokolade… mmmm. Al moram da priznam da sam nešto u poslednje vreme opčinjea čia pudingom sa kokosovim mlekom 😀 Samo bih to jela 😛 (za doručak ofc)
Sirove loptice za sve 😀
LikeLike
Ja obavezno barem dva puta nedeljno jedem jajca za doručak :DA kada žurim, obično ponesem ktu potpuljenu kašu na posao. Uveče je potopim u teglu pa na poslu hasam 😀
LikeLike
Da, ja uvek osetim razliku kada za doručak pojedem nešto teško. Ponekad se uželim bureka pa ga pojedem, i bude meni ukusno nego posle sam sva kao ošamućena. A to se bome nikad ne dešava kada pojedem čia puding 😉
LikeLike
🙂 Bilo je suuuper! 😀
LikeLike
mmmm, domaća marmelada! I mi je obožavaamo. Pa još uz belu kafu! Mnjam!
da, heljdu kada se peče ne moraš da potapaš. Meni je tako i finija.
LikeLike
Ja moram nesto od ovoga probati ��
LikeLike
Super su mi sve ideje za doručak, krećem i isprobavam redom, ali od kraja 🙂 , proso sa voćkicama me ipak najviše mami , a doručak ne preskačem nikada, od kada je mama mene i sestru dok smo još bile mala djeca "gnjavila" sa doručkom za što sam joj sada zahvalna, bilo da se radi o tostu sa domaćom marmeladom ili o nečemu zdravijem ili konkretnijem, volim doručak ! 🙂
LikeLike
I meni je dorucak omiljeni obrok, i gladna sam cim otvorim oci ujutro. Toplu limun vodu praktikujem vec nekoliko godina, ponekad dodam malo cayenne pepper, kurkumu i narendan djumbir u vodu.
Imam pitanje za "smuti sa suvim smokvama…" Koliko smokava i kikiriki putera stavis u smuti? Ne vidim nigde u sastojcima, ili sam mozda ja corava. 😉
LikeLike
[…] bi bio trening tenisa. Ovaj dodatni obrok bi mogao da se sastoji od nekoliko ovsenih keksića ili od voćno žitaričnog smutija ili pak nečega u tom stilu što je bogato vlaknima. Ovaj obrok bilo bi poželjno uneti 90-120 […]
LikeLike