Za koljivo i ćeten alvu sam saznala dosta kasno. Bilo je to nekoliko meseci nakon što smo se preselili u Kovilj, na seoskoj crkvenoj slavi. Stajala sam u crkvi sa drugarima koji su mi objasnili da moramo da ćutimo i trpimo hladnoću jer tek nakon popove liturgije možemo da dobijemo koljivo. Nisam imala pojma šta je koljivo, zvučalo je kao nešto što baš i ne želim. Plus, to koljivo je stajalo na sredini crkve poput nekog brda blata ali svi su bili tako uzbuđeni da sam znala da se radi o nečem posebnom. Čim se završila liturgija, progurali smo se u red da dobijemo koljivo u celofanu. Odmah sam bila upozorena od strane iskusnih da ne smem da tražim duplo jer treba i ostali sa liturgije da dobiju. Samo ako ostane. Ok, uzela sam pokorno svoj celofan sa kašikom koljiva i izašla ispred crkve da isprobam i to čudo zbog koga smo se smrzavali sto godina. Ou maj gad… Nisam mogla da verujem šta me je snašlo. Bilo je tako kremasto i puno oraha i nekog začina (sad znam da je to muskatni orah) i žele bombona! Naravno da sam htela još sto kašika ali red je bio tako dugačak da sam znala da ništa od repete. Jedva sam čekala da ispričam mami kako je ovde žito strava a ne kao kod nas, onako klot skuvano pa sa malo meda i oraha.Sledeće gde smo krenuli je da mi drugari pokažu ćetenu i kretoš.
Pre toga smo odigrali one smešne lutrije. Što izvlačiš kovertu sa brojem i onda dobiješ neku glupariju zbog koje si srećan. Pa smo malo gledali ove što pucaju vazdušnom puškom i pregledali još nekoliko štandova, normalno ništa ne kupujući. Najslađe se ostavljalo za kraj tada sam shvatila. Svako je kupio po komad kretoša i komad ćeten alve. Kretoš, slatko đubre, i dan danas nemam pojma šta je, čim sam probala prosledila sam kretošljupcima. Alvu sam probala pažljivo i sećam se, i dan danas, da je to bilo nešto najlepše što sam ikad probala do tada u životu. Imala sam osećaj da bih mogla da pojedem sto kila.Bila sam baš razočarana kada sam skontala da ću sledeći puta jesti ćetenu i koljivo tek na sledećoj slavi tj.sledeće godine. Uopšte nisam ni slutila da ta alva nije neki mistični slatkiš koji se jede samo po seoskim slavama. Da je ima čak i u našoj prodavnici!
Ne znam kako sam skontala tu plastičnu teglicu na rafu.Bile su to one crne, nesrećne godine kada na rafovima nisi mogao naći bogznašta. Pogotovo ne u seoskoj prodavnici. Verovatno sam išla da kupim nešto mami. Ne sećam se. Al lepo se sećam te teglice i da sam je odmah kupila ne verujući da je to ista ona ćetena sa slave. Naravno, nije bila ni blizu ni ukusom ni konzistencijom kao ona kraljevska, slavska. Ali je definitivno jako ličila.Uglavnom, počela sa da je jedem svaki dan. I ne, nije mi se smučila. Već mi je mama zabranila.Morala sam da čekam seosku slavu, ponovo….
Al stvarno, ta ćeten alva je đubre. Znam ja da je Milica u pravu. Al džaba. Meni je to zauvek ostalo jedna od najlepših stvari koje sam ikad jela. I kada sam bila starija, u srednjoj i na faksu, uvek sam čežnutljivo gledala alvu na štandovima raznih manifestacija. Nekad sam znala i da je kupim ali uvek me je taj šećer proganjao. Alva je za mene postala zabranjeno voće.Sve dok nisam probala tahini pre par godina. Ne znam ni gde, ni kako, ni šta ali odmah sam prepoznala taj ukus. Što je najbolje, taj tahini je bio i malo slankast al sam odmah povukla paralelu. Izguglala sam od čega se pravi ćeten alva i oduševljeno zaključila da tahini+med= zdrava ćeten alva! Mislim, ako se jede umereno, naravno.Svejedno! Tahini je baaaš bomba koliko je dobar za zdravlje. I to malo meda, to nije tako strašno. Živeo tahini!Mislim da ću moju rođendansku tortu da pravim sa tahinijem! 😀
Priznajem, naslov posta možda jeste malo preteran. Ali ako razmislite: Tahini– vitamin e bomba. Maline i borovnice– antioksidansi. Banane– kalijum, vitamin c, vitamin b i vitamin e… Ovsene pahuljice– te su prepune nutrijenata koji utiču na i zdravlje kože. Nema mesta da nabrajam :DPlus! Konopljino seme i čia semenke, vau! I sad vi zamislite da svaki dan za doručak pojedete nešto ovako super. Pa koža ima da vam se zahvali samo tako. Ima da sija! 😀
OVSENA KAŠA SA ČOKOLADNIM TAHINIJEM
za 2 jako ili 4 slabije gladne osobe
Ovsena kaša:
1,5 šolja ovsenih pahuljica
1,5 šolja vode
1,5 šolja mleka (po izboru kravlje, kozje ili neko vegansko)
1 banana
1 kašika meda
Čokoladni tahini:
150g tahinija
2 kašike kakaa
2 kašike meda (med dodajte ili oduzmite po ukusu)
Dodaci:
Semenke konoplje
Čia semenkemaline
Borovnice
Sve sastojke za ovsenu kašu osim meda stavite u šerpicu i zagrejte dok ne počne da vri. Smanjite temperaturu na minimum i kuvajte uz često mešanje oko 7-8 minuta. Kada kaša počne da se zgušnjava, moraćete da mešate stalno da vam se ne bi zalepila. Kuvajte i mešajte dok ne dobijete željenu kozistenciju. Kod kaše nema pravila. Neko voli gušće, neko ređe. Meni je 7-8 minuta taman. Kada je gusta koliko želite, sklonite sa ringle i dodajte med. Ako koristite čokoladni tahini, možda ne morate da dodajte med. Prvo isprobajte. Med uvek možete dodati naknadno.Dok kaša ne počne da vri, pripremite čokoladni tahini. Odmerite tahini u činiju, dodajte kakao i dobro izmešajte. Dodajte i med, dobro izmešajte i ostavite sa strane. Ova količina tahinija je dovoljna za više ovsenih kaša tako da ako vam ostane, premestite ga u frižider.U tanjir ili, ako nosite na posao, u teglu stavite voće. Preko sipajte ovsenu kašu pa od gore čokoladni tahini i pospite sve konopljinim semenom i čia semenkama. Poslužite odmah ili dobro zatvorite poklopcem i ponesite sa sobom ovaj divni, zdravi doručak.Prijatno!
Super mi je kako si oduševljena okusima novih stvari bila već kao djete. Ja na žalost pojima nemam o kojim se slasticama radi jer kod nas slava nije običaj.Ali da mi s esviđa ova ideja doručka, sviđa mi se!
LikeLike
Da, i kod nas u Vukovaru nije to bio običaj. Bili su samo kirbaji ali nije bilo tih stvari. Tj. ne bih rekla da je bilo…Koljivo je samleveno žito i orasi sa medom i muskatnim oraščićem. A dodaju se i žele bomboni :DĆeten alva je halva, poznati bliskoistočni i turski slatkiš od susama i šećera.:)
LikeLike
Mmmm, ćeten-alva je kraljevski slatkiš ali je, kao što i ti kažeš, zarazna i nezdrava bomba… I ja mešam tahini i med i to mažem detetu na hleb, za doručak, užinu… sviđa mu se, a ja sva srećna što jede nešto “normalno”!!!! Naravno, ni ja ne izbegavam tu kombinaciju, ODLIČNA je, tako slano-slatka…Pozdrav!
LikeLike
Divno je čuti da malci jedu zdrave varijante namaza! Nije lako u ovo vreme izboriti se sa industrijom. Bravo mama 🙂
LikeLike
Nevena, Ti si predivna, kao i tvoje priče, fotke, recepti, ma sve… je tako nekako lepo, odmereno, sa ukusom i mirisom, sa dušom 🙂 čitam kad god nabasam na neki od postova, a nikako da uhvatim tren da Ti se zahvalim što radiš to što radiš, pa činim to sad 🙂 i kad god se povede priča o hrani, ja pomenem Tebe, Gozbu, Ivanu… nastavite da uživate, da pravite ove lepe multi-užitke i svet oko nas bajkoliki-jim 🙂
LikeLike
Dragana, hvala ti puno na ovom divnom komentaru! Jako mi je drago da podržavaš naše gastro priče i avanture 🙂
LikeLike
Ceten alva je zastitni znak mog rodnog kraja. Uz ajvar i gravce na tavce. Jeste, ukus je fantastican, nije mi se nikad smucio, ali je kalorijska bomba. Ukus tahinija i susama meni nikad ne moze da dosadi. Par kapi ulja od susama i jelo ima poseban ukus. Ova tvoja kasa je moj dorucak iz snova. Doduse, ja ovsenu kasu pravim obicno na vodi, jer mi je sa mlekom uvek preteska. Moracu da probam sa bademovim, sojinim ili kokosovim napitkom, da ne kazem mlekom. Ma sve je tu fenomenalno!
LikeLike
O kakva kombinacija za rodni kraj! Ajvar, gravče i ćeten alva! Srećnice :DMislim da je i sa kokosovim pun pogodak! Pravila sma i sa ovsenim mlekom (napitkom), jako je fino bilo. Bitno je prilagoditi svojim potrebama 🙂 Ja volim mlekce i ne smeta mi u jutarnjim časovima pa zato koristim kravlje. Nisam probala sa vodom, baš me interesuje da li bude kremasta. Moja mama pravi stavi jabuke u vodu pa onda kuva tako. Kaže da je jako fino. Ona isto ne voli sa mlekom.Hvala za koment! 🙂
LikeLike
Divno,predivno…kao i sve do sada.
LikeLike
[…] Ovsena kaša https://hlebilale.com/2016/10/forever-young-ovsena-kasa/ […]
LikeLike