Đoleta i Dejanu znam već dugo al tek od nedavno smo otkrili da nas osim zajedničkih prijatelja, povezuje i još nešto- ljubav prema hrani, vinu i svim onim sitnicama zbog kojih često budemo neshvaćeni u društvu. Nekad nam se podsmevaju, nekad kažu da smo raspikuće, da se foliramo, da imamo previše slobodnog vremena…Često biramo da ni ne spominjemo naše ljubavi prema dobrom vinu, hrani i koječemu jer nikad ne znaš kad si nekog udavio i da li si preterao sa oduševljavanjem nekim maslinovim uljem koje čak ni nema da se kupi kod nas:)Baviti se hedonijama ne znači da ti treba brdo slobodnog vremena i para. Znači da i to malo slobodnog vremena što imaš, posvetiš izučavanju onogo što voliš. A pare kad imaš i možeš, iskoristiš za sprovođenje znanja u praksu.Tako je bilo u subotu uveče, bili smo kod Đoleta i Dejane na večeri u njihovom divnom zelenom stančiću.Na savršenoj večeri koja je bila pravi praznik za sva čula.Danas na blogu vam predstavljam Dejanu i Đoleta, par koji zna da uživa.
The Perfect Match: Wine and Food
The Perfect Match znači savršeno uparivanje ili sljubljivanje vina i hrane.
Naručili ste hranu u restoranu i sada treba odabrati pravo vino koje ide uz tu hranu. Naravno u restoranu ćete dobiti pomoć od somelijera, ali kako to isto ponoviti kući kada ste sami spremili omiljeno jelo.
Da bi odabrali pravo vino služimo se sa dve tehnike uparivanja. A to su uparivanje na osnovu istih i na osnovu suprotnih ukusa. Kad kažemo ukusi mislimo na osnovne ukuse hrane (slatko, slano, kiselo i gorko) i vina (slatko, kiselo i gorko). Prilikom uparivanja takođe je važno voditi računa i o teksturi vina i hrane. Hrana lagane teksture se najčešće uparuje sa laganim vinima, dok hranu jače ili kremaste teksture najbolje prate snažna vina jake teksture. Treba voditi računa o količini alkohola koje vino sadrži pošto veći sadržaj alkohola u kombinaciji sa slanoćom stvara neprijatnu gorčinu u ustima, takođe vina sa velikim sadržajem tanina i suviše slana jela izazivaju isti efekat.
Koliko je to jednostavno videćete iz ponudjena tri sleda sa tri vina i kako sam primenio obe tehnike uparivanja. Nadam se da će vam ova tema zagolicati maštu i da ćete se i sami prepustiti čarima uparivanja vina i hrane kao da ste iskusni somelijer.
Prijatno.
Prvi sled
LUMACONI SA CHERRY PARADAJZOM I GORGONZOLOM
Potrebno za 4 osobe:
2 čena belog luka
500 g mini paradajza
200 g gorgonzole
2 kašike pinjola
500 g testenine lumaconi
so, biber
3 kašike maslinovog ulja
1.
Beli luk oljuštite i naseckajte, cherry paradajz prepolovite, a gorgonzolu razmrvite. Pinjole propržite na suvom tiganju da porumene pa ih izvadite. Testeninu skuvajte u mnogo posoljene vode po uputstvu sa pakovanja da bude ” al dente”
Rernu za to vreme zagrejte na 200 stepeni.
2.
Polovine cherry paradajza poslažite u vatrostalnu posudu tanko premazanu uljem, pospite ig gorgonzolom, posolite, pobiberite i pecite na srednjem nivou u rerni desetak minuta.
U tiganju zagrejte preostalo ulje, na njemu prodinstajte usitnjeni beli luk. Testeninu ocedite i dodajte belom luku, po potrebi posolite i pobiberite.
3.
Rasporedite ih na tanjire sa zapečenim paradajzom, pospite pinjolima i po želji biberom.
Kod ovog jela sam koristio klasično uparivnje sa gorgonzolom (po suprotnim ukusima gorka hrana sa slatkim vinom) to jest gorčinu koju daje gorgonzola odlično se uparuje sa slatkim laganim crvenim vinom.
Moj izbor je vino roze Jelena berba 2012 vinarije Podrum Janko iz Smedereva Srbija Ovaj suvi roze je kupaža četri sorte:merlot, syrah, sangiovese i cabernet sa jedva primetnih 13% alkohola. Vino je crvene boje maline, na nosu jagode i ruže, srednjeg tela, sa ukusima jagode i nara i predivnom slatkastom završnicom.
Vino servirati na 9 stepeni.
Drugi sled
KUSKUS SA KOZICAMA
Potrebno za 4 osobe:
1kg kuvanih očišćenih kozica
2 kašike mediteranskog ulja (kašika suncokretovog i kašika maslinovog ulja)
2,5 dl vode
250 g kuskusa
šaka brusnica
šaka badema
½ glavice crnog luka
2 paradajza
paprika babura
2 čena belog luka
sveža nana
ulje za prženje
Marinada
sok od ½ limuna
kora od ½ limuna
½ kašičice cimeta
prstohvat kima
kašičica muskatnog oraščića
so i biber
½ kašičice ljute tucane paprike
1. Kozice očišćene od oklopa marinirati u limunovom soku, rendanoj limunovoj kori, cimetu, kimu, muskatnom oraščiću, soli, biberu i tucanoj paprici.
2. A. Na vatru staviti lonac s vodom, poklopiti ga sa cediljkom za testeninu, a cediljku zatim pokriti čistom kuhinjskom krpom. Krpa ne sme mirisati na omekšivač zato je dobro isprati u toploj vodi.
B. U široku i plitku posudu sipati kuskus. Natopiti ga sa malo hladne vode i par kašika maslinovog ulja pa sa rukama promešati kuskus da se voda i maslinovo ulje dobro sjedine sa kuskusom. Bitno je prstima razdvojiti grudvice koje su se eventualno stvorile.
C. Nakvašeni i nauljeni kuskus staviti u cediljku prekrivenu krpom. Ne pokrivati. Sačekati da para počne probijati kroz kuskus.
D. Kuskus vratiti u posudu iz tačke A
E. Ponoviti tačke od A do C još dva puta.
Dodati brusnice i badem… Ostavti da se hladi.
3. Iseckati papriku, crni luk i paradajz. Začiniti ih svežom nanom, solju i kašikom mediteranskog ulja… Sjediniti u činiji povrće i ohlađeni kuskus.
4. U tiganju ugrejati ulje i propržiti kozice. Na samom kraju prženja začiniti kozice pasiranim belim lukom.
5. Servirati kuskus sa povrćem, a preko njega staviti pržene kozice.
Kod drugog sleda sam se vodio uparivanju po istim ukusima, slatka hrana sa slatkim vinom. U ovom slučaju kozice koje su marinirane u limunu, cimetu, kimu i muškatnom orahu daju ovom jelu jednu slatku i začinjenu notu. Tako da sam se odlučio za jedno slatko vino gewurztraminer “HUGEL” berba 2010 vinarije Hugel & Fil mesto Alzas(Alsace) Francuska.
Ovo sjajno vino je dobilo naziv po istoimenoj sorti groždja. Pojam “gewurz” na nemačkom znači začinjeno, a pojam “traminer” potiče od malog mesta u Tirolu, Austrija odakle ova sorta i potiče.
Najbolji gewurztraminer pravi se u Alzasu jer tamo ova sorta daje najbolje rezultate.
Vino je odlično izbalansirano , mirisa začina cimeta, voćnih aroma kajsije, bundeva i kruške. Izrazite mineralnosti i spektakularne duge završnice. Vino servirati na 10 stepeni.
Treći sled
ČOKOLADNA TORTA SA LIMETOM
Za tortu:
200 g tamne čokolade
150 g omekšalog maslaca
6 jaja
250 g šećera
120 g tostiranih badema, mlevenih
4 kašike kakao praha
korica od 1,5 limete
sok od 1 limete
Za fil:
250 ml slatke pavlake
50 g šećera u prahu
seme iz 1 štapića vanile
1 kašika likera Cointreau
korica od 1/2 limete
Za tortu:
Zagrejati rernu na 180° stepeni. Pripremiti kalup za tortu prečnika 23cm. Na dno kalupa staviti papir za pečenje, a krajeve premazati maslacem.
Propržiti bademe na suvom zagrejanom tiganju do trenutka dok se ne pojavi intenzivan miris, paziti da ne zagore. Istresti ih iz tiganja na hladnu površinu i ohladiti, a potom samleti.
Na pari otopiti čokoladu i maslac i staviti sa strane da se malo ohladi. Ne dozvoliti da čokolada prokuva , dovoljno je da se otopi.
Izmiksati jaja sa šećerom dok smesa ne postane penasta. Dodati kakao i pomešati sa mlevenim bademima te lagano dodati u smesu jaja i šećer. Nakon toga dodati otopljenu čokoladu i maslac pa sok od limete i koricu.
Izliti smesu u kalup za tortu i staviti u rernu da se peče 35 minuta. Na površini torte će se stvoriti tvrđa korica, a unutrašnjost će još biti mekana. Ako korica na vrhu pukne na par mesta, ne treba brinuti, tako i treba da izgleda.
Izvaditi tortu i ostaviti u kalupu da se hladi. Nakon pola sata prekriti je čistom krpom i nastaviti hladiti. Krpa će sprečiti da površinska korica bude pretvrda, što bi smetalo kasnije kod rezanja, jer je torta mekana i nežne teksture. Ohladiti je u kalupu u frižideru najmanje tri sata pre posluživanja.
Za fil:
Razrezati uzdužno štapić vanile i nožem ostrugati semenke.
Par minuta kasnije ulupati pavlaku do početka zgušnjavanja, dodati šećer u prahu, semenke vanile i Cointreau i miksati samo toliko dok se sve dobro ne promeša. Poslužiti u čašici uz tortu ili na samoj kriški torte te pospite koricom od limete.
Kod odabira vina za dezert tu najčešće nema greške, uparivanje ide po principu istih ukusa to jest slatko sa slatkim.
Vino koje sam odabrao je Tokaji Aszú 3 puttonyos(3 puttonyos označava 60g po 1l prirodnog ostatka šećera) 2006, vinarija Chateau Dereszla, Hegyalja, Madjarska.
Vino je od sorti groždja firmit i harslavely tamnožute boje i dobre refleksije.
Ima intezivan miris sa naglašenim notama suve smokve, suvog groždja i meda. Ukus je pun i postojan i prati miris, vrlo prijatna završnica srednjeg inteziteta.
Vino servirati na 6 stepeni.
Sjajan i koristan post! Hvala puno!Ja volim vina, ali mislim da se baš ne razumem u njih. A volela bih da imam više znanja. Sjajni gosti…I Neno, odličan uvod…
LikeLike
Bravo.hvala za mali vodic kroz uparivanje hrane u vina.ne razumijem se bas u vina jerbo sam prvenstveno rakijo-i pivopija ali ovakve stvari je dobro znati.i posebno veseli vidjeti jos jednog muskog kako vlada kuhinjom.i moram pohvaliti neciji dobar ukus u duhanu (Van Nelle,kako mi se cini iz ovog ugla) 🙂 Pozdrav vama iz Zagreba
LikeLike
Đola, svaka čast! To 'e to… 🙂
LikeLike
i to je muž birao, žena samo uživa i u hrani i u duvanu 🙂 Pozdrav. Dejana
LikeLike
Kakav tekst!Nisam preterani poznavalac vina, ali imam odličnu intuiciju pa mi završava posao;)Ali da jedan ovakav tekst bude toliko lagan i razumljiv jednom laiku, to je milina jedna.A od recepata glasam naravno prvo za slatkiš, a potom za kozice:)
LikeLike
Imaju li oni blog? Leglo bi još malo ovakve edukacije.
LikeLike
Divim se ljudima koji imaju ovoliko znanje (verovatno ovako krupnim očima neki gledaju u one koji kuvaju). O svakom se detalju vodilo računa i hrana je uzdignuta sa nivoa preživljavanja na nivo uživanja. Bravo!
LikeLike
Odlican tekst a i jela izgledaju veoma ukusno. Sto se mene tice ja poticem iz porodice koja se tradicionalno bavi proizvodnjom vina i rakije ali za mene tu nema velike filozofije. Ja uvijek pijem crno vino sa bilo kojim jelom mada mi i nije potrebna hrana da bi uzivala u vinu a volim samo crvena jaca vina kakva se kod nas u CG prave mada mi ni hrvatska nikako ne zaostaju za ovima sem sto su skuplja. Ja sam na pr uvijek za Vranac i njega pijem i uz ribu i uz prasetinu 🙂 i svako vino koje nema takav ukus je za mene razocarenje.
LikeLike
Želim što prije upoznati Đoleta i Dejanu, mislim da bi se jako dobro slagali…Drugo nemam šta komentirati, dapace, potisnuti cu sve sto sam vidjela da me ne obuzme velika zavist;)
LikeLike
Hvala Iva, blog nemamo ali eto potrudićemo se da se pojavimo ponovo kod Nevene na blogu sa novim delicijama :)Živeli!Đole
LikeLike
Hvala, drago mi je da Vam se dopada izbor vina i hrane.Nadam se da ćete i Vi krenutiu u ovu avanturu i napraviti svoj Perfect match.Živeli!
LikeLike
Hvala,slažem se sa Vama,uparivanje hrane i vina je dosta zahtevnoi naravno od čovek do čoveka se razlikuje.Ali eto ako Vam se ukaže prilika probajte sa jednim od ponuđenih sledova(moja preporuka je prvi sledpa ko zna možda Vam se i dopadne :)Živeli!
LikeLike
Potrudićemo se da se što pre upoznamo, možda polovinom 8 meseca na primer u Istri:)
LikeLike
Hvala 🙂
LikeLike
svaka cast.. nisam neki poznavatelj vina i divim se vama koji to znate da fino ukombinirate sa hranom =)))
LikeLike
Sjajan post i steta sto nemate blog. Zivim u Danskoj gdje ljudi piju puno vina i u svakoj boljoj samoposluzi mora biti neko ko vas zna posavjetovati sta se s cim slaze kada kupujete vino. Mnoge trgovine organizuju par puta godisnje vinske veceri nakon zatvaranja za svoje kupce gdje se pozovu kao predavaci vinski entuzijasti koji znaju sve. Tako se mogu dobiti korisni savjeti, a trgovci imaju dobit, jer to privlaci kupce, pa sljedeci put kada kupuju vino dodju tu gdje su dobili dobar savjet.Poznato mi je vino br. 2 i ovdje ga cesto predlazu uz slicno jelo. Ja licno volim ljeti casu hladnog roze vina uz nesto lagano.
LikeLike
Perfect match! Za mene teška tema. Izgleda da sam što mi je vina sledovalo u životu popila!Mnogo sam o uparivanju naučila iz jednog podebelog francuskog kuvara, dok sam redovno pila vino. Bilo je teško u to vreme prevesti njihova vina u ono što se moglo naći na našem tržištu. Danas je sve mnogo lakše, puno dobrih vinarija i dovoljno je da zapamtiš svoje favorite.
Danas kad je dobro vino lako naći ja nažalost pijem viski sa dosta leda i običnu vodu. Verujte ni to nije loše:-)
LikeLike
predivan post. skroz se slažem s tobom. i za ovakva uživanja ne treba puno para. jedan od razloga što uživam u komunikaciji i druženju sa food blogerima je upravo taj što se najbolje razumijemo. netko možda nema razumijevanja i strpljenja za takve teme
LikeLike
Hvala,evo sada prilike, odaberite bilo koji sled i probajte,siguran sam da će Vam se dopasti :)Živeli!
LikeLike
Hvala,o blogu nisam razmišljao ali možda ko zna i krenem da ga radim. Za sada će to biti gostovanja i na tome će ostati :)Super je kada živite u zemlji kao što je Danska i kada ljudi vode računa o takvim stvarima. Kod nas se sve zasniva na entzijazmu ali ako se malo potrudite uspeva kao što vidite. I iskreno se nadam da če u budućnosti i kod nas to biti sasvim normalna stvar :)Živeli!
LikeLike
Slažem se sa Vama, sada je mnogo lakše nabaviti vina.Super je što se u našoj zemlji događa vinska ekspanzija ili bolje rečeno revolucija.Tako ako se predomislite pa pređete na vino pred Vama su tri sleda pa probajte.Živeli!
LikeLike
Hvala,suština ovog posta je i bila da možete kući napraviti savršenu večeru, sa malo novca. I super ste zaključili da je komunikacija najbitnija, a mi je ovde zasigurno imamo :)Živeli!
LikeLike
Hvala,drago mi je da Vam se dopalo.I ja u početku nisam ništa znao ali ako se malo potrudite i krenete da istražujete otkićete jedan novi svet užitaka koji pružaju vina. Jer ne kaže se bez razloga: " U vinu je istina!"Živeli!
LikeLike
Klopa je mnooogo dobra. Prosto ne znam šta mi se vise sviđa. A ovi postovi o uparivanju hrane i vina su tako potrebni…tu se ima puno učiti…nauka cela…A sa čime biste uparili Bermet? Beli. Vinarije Kiš. Ako ste probali. To mi je več dugo omiljeno vino. Dođe mi da ga počnem uparivati sa garderobom, posto je kao parfem…ali i tu bih imala problem. I gostujte ponovo, sto pre..Pozdrav!
LikeLike
Zaista sve pohvale. Zanima me Vase misljenje o vinu Muskat Krokan jer je to jedino belo vino koje volim.
LikeLike
Probala bih ja i probam, ali želudac ga neće. Izgleda da sam u mladosti preterala:-)
LikeLike
Prosto divno! Hvala ovom divnom paru sto su me podsjetili sta sam u jednom periodu zivota jako zeljela da postanem, a nikada nisam. Somelijer. Petak mi je uljepsan, hvala i Neveni i gostujucoj ekipi.
LikeLike
Sjajan clanak,i komplimenti Djoletu i Dejani na savrsenom spajanju. Pun pogodak. Svaka cast svima, autoru blogu i paru koji ga je ugostio.
Prijatan dan svima.
p.s. steta sta nemate vlastiti blog.
LikeLike
sve je jako fino, sviđa mi se šareni kus kus
LikeLike
Hvala, beli bermet vinarije Kiš nisam probao ali kuglof će sjajno ići uz ovo vino.Živeli!
LikeLike
Hvala, drago mi je da Vam se dopada.Živeli!
LikeLike
Hvala, što se tiče naše sjajne autohtone sorte Muskat Krokan sa Bisernog ostrva kod Novog Bečeja mogu Vam predložiti jelo iz drugog sleda. Muskat Krokan sa svojim specifičnim mirisom i ukusom,kiselinama od 6g/1l i alkoholu od 11.5% odlično se uparuje sa laganijom hranom, začinjenom i to začinima sa bliskog istoka,kombinacijama kiselo – slatko, možda i neko jelo iz kineske kuhinje sa morskim plodovima. Naravno nema greške ako se pije i samo.Živeli!
LikeLike
Hvala, potrudićemo se da ponovo gostujemo i da Vas obradujemo nekim novim vinima i delicijama.Živeli!
LikeLike
Hvala,nadam se da će te probati da ga napravite i dauživate u njemu.Živeli!
LikeLike
Odlican post, napisan nekako lako i zanimljivo, bilo je pravo uzivanje pratititi ceo meni, sem toga naucila sam nesto i novo.:)) Pozdrav Dejani i Djordju sa zeljom da nam gostuju jos koji put… jako mi se dopao i rusticni hlepcic.:))
LikeLike
Divno! Divan post i divni likovi! A kao što je uživanje upariti prava vina uz sjajnu hranu tako je još veće uživawe upariti prave ljude!Slažem se sa svim rečenim-nije sve u novcu i vremenu. Ja sam uveliko prestala da govorim drugima o tome šta sve i kako dragi i ja uživamo u hrani i piću,…valjda je ljudima to besmisleno, preterano, prepotentno i rasipna. I briga me…mi imamo naš ukusni svet :)Iskreno, moj dragi se zanima za vina i dosta čita o njima, ali kombinujemo po nekom osećaju, nekad je to uspešnije nekad manje, ali tako učimo koje kombinacije naša nepca vole :)I ja se pridružujem želji da i vaš blog jednog dana osvane, a do tada čekamo vaša gostovanja ovde. Veeeelik pozdrav srodnim dušama :*
LikeLike
i zaboravih, veliki sam poraz doživela kada sam shvatila da crvena vina definitivno ne mogu više d konzumiram zbog uznapredovale migrene. Sada polako opipavam i upoznajem bela…do sada su mi na prvom mestu malvazija i tamjanika…uživam u vašim preporukama!I da dodam, mi Smederevci smo ponosni na podrum Janko 🙂
LikeLike
Ma,dal je moguce…ta nemojte kasti…probajte obavezno. Mada, mozda je vise za vasu lepsu polovinu.Moracu neki kuglof da zgotovim..da, da, kad malo bolje razmislim…to je to…
LikeLike
Hvala, gostovaćemo ponovo to je sigurno. A što se tiče hleba to je bio poklon od Nevene.Jako je ukusan sve pohvale za Nevenu.Živeli!
LikeLike
Hvala, bitno je da se mi ovde razumemo I da uživamo u hrani i vinu:) Potrudićemo se da napravimo još dobrih uparivanja:)Veliki pozdrav iz NS:)
LikeLike
Probao sam crveni bermet ali beli ne, tako da ću grešku ispraviti koliko sutra:)
LikeLike
Ovo je bas bio perfect match – i vina i hrane, i vas i Neveninog bloga, i ovog posta i ove nedeljne veceri. Djoleta znam iz grada, i uvek mi je delovao kao neko ko zna da uziva u malim stvarima i svim hedonizmima koje zivot pruza. U iscekivanju vasih novih gostovanja i vaseg bloga, veliki pozdrav od mene..
Aleksandra
LikeLike
Mmmmm… Ovako 'na papiru' i dočarano fotkama izgleda sjajno! Jednostavni i maštoviti recepti za odličnu gastro avanturu;) svaka čast drugari! Vanja i Dušan
LikeLike
Super post i ja sam skroz neznalica u sparivanju hrane i vina.
LikeLike
This comment has been removed by the author.
LikeLike
Hvala.Biće još postova to je sigurno.Živeli!
LikeLike
Hvala drugari 🙂
LikeLike
Hvala,evo prilike da sada probate :)Živeli!
LikeLike