Serijal “Gde jedu lokalci?” nastavljamo u društvu Cece i Pere. Oni su u naš život ušli polako. Ceca u moj na biciklu kroz Gozbu, a Pera u Miljanov na basket terenu. Već nakon prve zajedničke večere sam znala da hoću da mi budu gosti na blogu jer su nam o Glazgovu pričali zaneseno i sa posebnim oduševljenjem . Nije to ono turističko oduševljenje kada nam je sve strava a na neke mane malo zažmurimo. Već ono pravo, kad neki grad doživiš u svim njegovim svetlima, prihvatiš ga, živiš i onda na kraju zavoliš celog.
Uživajte!
Škotska. Ponosna i zelena. Sa bajkovitim Edinburgom, glavnim gradom čiji srednjovekovni šarm vas toliko opčini da se ne biste iznenadili da vas u bilo kom trenutku izazovu na mačevalački dvoboj. Međutim nebrojeni velikani škotske nauke, umetnosti, muzike i komedije potiču iz Glazgova – grada iz kojeg je Džems Vat čovečanstvu podario parnu mašinu, pokrenuvši industrijsku revoluciju pre više od dva stoleća. Nekada poznat i kao “The Second City of the Empire“, Glazgov je sa moćnom industrijom brodogradnje i teške industrije u zlatnim trenucima svoje istorije predstavljao glavnu podršku narastajućoj britanskoj imperiji.
U velikoj meri deindustrijalizovan, Glazgov je danas pomalo ružnjikava, ali u isto vreme i beskrajno šarmantna prestonica kulture, moderne arhitekture, dizajna i dobre zabave u Britaniji.
Glazgov su njegovi žitelji i njihov duh. Poznati po svojoj gostoljubivosti, Glazgovljani su pristupačni, zabavni i pričljivi. Kao dobri domaćini uložiće svaki napor da ih razumete šta izgovaraju, ali skoro da nemate šanse — čak i kada vam je engleski maternji jezik, potrebna je vrhunska koncentracija da bi se razumeo specifičan Glaswegian dijalekt. Lokalci i njihovi gosti društveni život vode po pabovima, ispijaju crni čaj sa mlekom, viski i pivo, a hrana koju pripremaju je šarolika. U Glazgovu se može pojesti doslovce svašta – jedna od popularnih bizarnosti su čokoladice i pice pržene u dubokom ulju – ali i svakako uživati u bogatstvu i pristupačnosti kuhinja iz celog sveta.
Doručak. Često smo vikende počinjali na pijaci u Partick-u. Svake druge subote ovde se okupljaju lokalni proizvođači organske hrane i nude sezonsko voće i povrće, meso i ribu. Tu možete pazariti najukusnije sireve, džemove od šumskog voća i sveža peciva i ako vreme dozvoli (a pojam lepog vremena je prilično slobodan u Škotskoj) prirediti sebi idealan doručak pod otvorenim nebom.


Ako ste ipak za jači doručak, tradicionalni Full Scottish Breakfast može se pojesti gotovo svugde, ali zbog ambijenta učinite to u Òran Móru — crkvi pretvorenoj u restoran koja noću postaje jedno od značajnih mesta za dobre svirke. Radnim danima u vreme ručka na istom mestu imate priliku da pogledate predstavu uz pitu i pivo, na lokalno poznatom događaju jednostavnog naziva – A Play, A Pie and A Pint. Nakon lagane šetnje šarmantnim West End-om, obavezno virnite u Cottonrake, pekaru koja postoji svega pet godina, a koja već nosi epitet najbolje u Glazgovu zahvaljujući izvrsnom domaćem hlebu i francuskim pecivima. Ovo nije ništa neobično znajući da gastronomsko izobilje najviše ima za zahvaliti kulturi otvorenosti koja se brižljivo neguje u ovom, ali i u drugim britanskim gradovima.


Kafa. Svaki pravi fan Hari Potera i zamkova uživaće u pogledu na zašiljene vrhove sa zastavicama Univerziteta u Glazgovu. Osnovan je 1451. godine i u njegovoj glavnoj zgradi nalazi se briljantni Hunterian muzej i galerija, privatna kolekcija predmeta sa svih meridijana koja je omaž slavnim vremenima britanske imperije. Predah od kolekcije koju je profesor anatomije Sir William Hunter ostavio u nasleđe Univerzitetu potražite u kafi sa punim ukusom i još boljim mafinima i biskvitima — naša preporuka su Papercup i Artisan Roast. Tu kušajte i homemade sendviče ili francuski tost, a oba imaju i bogatu vegansku ponudu. Ako se nađete pak u centru grada ili upravo krećete na put, onda pokušajte s nogu da slistite sendvič i kolač u Riverhill Coffee Baru neposrednoj blizini Glavne železničke stanice.
Ručak. Pre ručka u šetnju. Glazgov ima nekoliko velikih parkova, a Pollok Park je poseban po tome što je zapravo omanja šuma u kojoj se može potrošiti i ceo dan šetajući i pozdravljajući lokalne dame — škotske krave sa šiškama. U blizini Pollok parka ide se na najbolje burgere i krompiriće u gradu, u Eat Café. Najbolje u tesnoj konkurenciji, potvrđeno kroz tromesečnu potragu za savršenim burgerom.
Nedugo po dolasku u Glazgov, prvi put smo posetili Banana Leaf čiji su nas obroci doslovce raspamećivali od prvog do poslednjeg dana. Ovo mesto je apsolutni biser
south-indian kuhinje. Ovde je čak dozvoljeno doneti i svoje piće, a ne baš visok higijenski i estetski nivo dodatno doprinosi autentičnom utisku. Da moramo da se odlučimo za samo jedno mesto, bez diskusije bi to bio
Banana Leaf.
Pored njegovog nedodirljivog visočanstva, treba pomenuti i Roots Fruits & Flowers i Cafezique-Deliziquei njihov dnevni meni sa specijalnom ponudom za ručak. Roots & Fruits je jedno od onih mesta u kojima rade čudaci (mada vrlo pristupačni), koje služi jednostavna jela, a obeduje se u ambijentu koji je u isto vreme sumanuta kombinacija prodavnice organske hrane, začina i kozmetike, pekara, cvećara i piljarnica. Sjajno mesto za nabavku kvalitetnih sastojaka u kojem se svaka poseta završava finansijskim zločinom. Ali za poštovaoce dobre hrane i te kako vrednim.
Vreme za čaj. I kolače. Sveže domaće mafine, kapkejkove, skonse, sunđer-torte… sa ili bez glutena, šećera, jaja, mleka. U Tearoom-ovima sve je servirano na unikatnim starinskim tacnama uz raspareni escajg. Ovi mali ljupki lokali otvoreni su uglavnom samo popodne, jer tada se pije čaj – crni sa mlekom. Najlepše mirno popodne sa svojim mislima uz veliki izbor čajeva i poslastica provodi se u Hidden Lane Tearoomi Cup & Saucer Tearoom. Nema razloga dalje da lutate. Za osobe čiji je ukus oblikovan na bečkoj poslastičarskoj tradiciji, slatkiši su… pa, drugačiji.
Širom Glazgova, a naročito u centru, raštrkane su pomalo uvrnute građevine, remek-dela osobe bez koje ne može da prođe nijedna priča o Glazgovu — arhitekte Čarlsa Renija Mekintoša. U jednoj od njih nalazi se Stereo, takođe opcija za popodnevnu čajanku u estetski nešto drugačijem ambijentu od prethodno pomenutih. Još jedno od mesta koja danju nude odličnu hranu, a noću se transformišu u klubove.
Večera. Ako je vikend, bez puno razmišljanja burgeri i pivo. Ušuškan podno mosta preko reke Kelvin nalazi se InnDeep bar. Vlasnici su izvesni Williams brothers, najpoznatiji glazgovški micro-brewersu čijem baru se toče njihova piva kojih se ne bi postidele ni najčuvenije belgijske pivske radionice. Za zemlju sa takvom tradicijom pabova, škotska komercijalna piva uvredljivo su loša. Nekolicina glazgovških Tennents-a gotovo bez greške osigurava odvratnu glavobolju sledećeg jutra. Pored spasa od lošeg piva, ono što je u InnDeep-u vredno svake preporuke su vege burgeri sa pečenim slatkim krompirom. Prilično prosta kombinacija, ali perfektna za preterivanje u provodu.
Ako ste više za mirise kuhinje Istočne Azije, vijetnamski specijaliteti i najbolje Pho supe sa pirinčanim nudlama u Glazgovu jedu se u lokalu koji je čudna kombinacija restorana i biciklane opet originalnog imena – Hanoi. Nedeljom svratite na
Yum Cha kada se pripremaju jela u kombinaciji sa čajem.
Dobra pica je uvek opcija za večeru. Najbolje u Glazgovu, a slobodno se može reći na nivou najboljih koje smo probali ikada jedite u
Bier Halle. Još jedno mesto u kome se može potražiti spas od
Tennents-a budući da pored izvanredne hrane, u skladu sa svojim imenom nudi i veliki izbor nemačkih piva
.
Noćni život. Sedam dana u nedelji. Glazgov je sa minimum 80 nastupa nedeljno jedan od gradova sa najživljom koncertnom scenom u Britaniji. Po glazgovškim rupama počinjali su mnogi bendovi, najpoznatiji od njih Franz Ferdinand, Mogwai, Belle & Sebastian. Takođe i Simple Minds, Travis i Texas. Ako niste na nekom koncertu, ponedeljak u Nice’n’Sleazy je veče rezervisano za “Open Mic”. Ujedno i prilika je da tek tridesetak ljudi u publici posluša neotkrivene muzičke talente uz voditelja programa koji je sami bog britanskog humora. Prava poslastica za depresivni ponedeljak. Utorkom u Stand Comedy Clubu nastupaju neafirmisani komičari. Glazgov i Edinburg i ovaj klub su meka standup komedije, prostor u kome se veliča istinski duh ovih gradova i gde vam niko ne garantuje da nećete u jednom trenutku postati deo programa. Zato se najbolje smestite što dalje od bine, naštelajte uši na glaswegian i zalijte seTennents-om.
Ovo je naš Glazgov. Ružno pače u kojem ćete paliti grejanje u avgustu, u kojem nikada ne napuštate kuću bez kabanice i kišobrana, grad čija je depresivna atmosfera predgrađa autentično ekranizovana u Trainspotting-u, ali pre svega grad toplog duha na čijim ćete se ulicama od prvog dana osećati kao da ste tu proveli ceo život.
Za sami kraj, u bilo koje doba dana, gotovo svaki mali i veliki lokal služi svoju “supu dana”. Uvek od svežeg sezonskog povrća i često uz jednostavan sendvič ili tostiran hleb sa puterom. Obrok zvani Soup&Sandwich, najčešća kombinacija za ručak zauzetog zapada. Za pripremu ovog recepta, preporučujemo da odvrnete melodiju nezvanične škotske himne i uživate u pripremi jednostavne, zdrave i bogate supe iz Glazgova sa blagom aromom indijskih začina.
SUPA OD CRVENOG SOČIVA
za 4 osobe
Sastojci:
2 kašičice karija
½ kašičice kurkume
½ kašičice cimeta
3 kašike maslinovog ulja
1 ljubičasti luk
1 čen belog luka
parče svežeg korena đumbira, oko 2 cm
300 g slatkog krompira (ili šargarepe)
1200 ml vode
400 g crvenog sočiva
so
sok sveže isceđenog limuna
4 kašike grčkog jogurta (ili milerama)
1 čili papričica
Priprema:
→ Oljuštiti i iseckati na kockice slatki krompir. Ako nemate krompir, bez brige, koristite šargarepu.
→ Iseckati sitno luk i đumbir.
→ Pod mlazom vode dobro oprati sočivo.
→ Iscediti jedan limun.
→ U dubljem tiganju/šerpi propržiti kari, kurkumu i cimet na srednjoj temperaturi oko 1 min.
→ Dodati maslinovo ulje i mešati dok začini blago cvrče i ispunjavaju mirisom celu kuhinju. Uživati oko 1 min.
→ Dodati luk i đumbir i nastaviti sa blagim mešanjem oko 3 min.
→ Naliti vodom, dodati kockice slatkog krompira i sočivo. Kad proključa, poklopljeno kuvati na srednjoj temperaturi dok ne omekša oko 20-25 min (ne prekuvati).
→ Ispasirati štapnim mikserom/blenderom, posoliti po ukusu i vratiti minut-dva na toplu ringlu.
→ Nežno umešati sok od limuna, posuti malo čilija i služiti toplo sa grčkim jogurtom/mileramom i parčetom tostiranog domaćeg hleba.(
verzija za štampu)
Cheers!
Svetlana i Petar Perović
Ja sam oduševljena!.. Reči, slike…sve! Divan tekst 🙂
LikeLike
Zelim da idem tamo 🙂
LikeLike
Divno Petlana i Svetre, i pored kiše i vremena meni se ide u Glazgi, i to baš u ovaj vaš sa posta. A recept je mljac za ove naše kišne škotske dane 😉
LikeLike
Apsolutno savršen post, već planiram posjet Glasgow-u.
LikeLike
Super! Moj popis je svakim putopisom kod Nevene sve veci i veci…:)
LikeLike
Ružno pače koje u vašoj priči prerasta u labuda. Oćemo još, bili ste vi svuda!!! Ceco otvaraj blog:)Pozdrav za drugare stare;) Jovana
LikeLike
sjajan post! sjajan grad! ja bih odmah u Tearoom 🙂 veliki pozdravcic!
LikeLike
Savršen post!
LikeLike
Predivnooo! Uzivala sam. Vraticu se jos koji put.
LikeLike
Hvala najlepše, Jelena!Drago nam je da ti se sviđa… sve 🙂
LikeLike
Srećan put i javi nam kako je bilo 😉
LikeLike
Ivana! Hvala ti. Glazgi bi sigurno voleo da ga posetiš ;)Javi kako ti se dopala supa…
LikeLike
Petra, hvala puno! Nadam se da će ti se svideti Glasgow uživo i da ćeš otkriti nova super mesta.
LikeLike
Hvala, Ana! I moj isto 🙂
LikeLike
Hvala na lepima rečima, Jovana :)Pozdravljamo i mi tebe puno!
LikeLike
Hvala za pohvale!Gde si, Anne, sestro slatka?! U Tearoom-u?! :*
LikeLike
Hvala!
LikeLike
Hvala, Nataša! Baš nam je drago da si uživala i vrati se još koji put 🙂
LikeLike
Predivne fotografije, stvarno sam uživao.
https://breadwithstrawberryjam.wordpress.com
LikeLike
This comment has been removed by the author.
LikeLike
Toni, hvala ti najlepše!
LikeLike
I kako ja sad posle čitanja da NE ODEM u Glazgov istog vikenda, po mogućstvu?! Niste fer, da znate. Sjajan tekst 🙂Wandering Polka Dot
LikeLike
Hehehe, izvini, Tihana! I hvala.
LikeLike
nasmejali ste me 😀 shto lepo pishete i slikujete, divota divota!
LikeLike
Pa ja ne mogu da verujem da do sada nisam videla ovaj post o gradu, koji je nedavno postao moj grad, iako nam se love affair proteze vec nekoliko godina unazad.Sjajne preporuke, narocito za West End.Sto se sights tice, za svakog ljubitelja interior design-a preporucujem Mackintosh House, koja ima besplatne guided tours.Meni je pizzu iz Bier Halle-a prevazisao Paesano u blizini (mislim da je Paesano otvoren nakon pisanja ovog teksta).Glasgow je definitivno grad u kom se dobro jede, po raznovrsnosti dostupnih kuhinja je slican Londonu, a neuporedivo jeftiniji.Nema sumnje, Edinburg jeste lepsi u svoj svojoj kraljevskoj lepoti, ali Glazgov je taj koji priraste srcu brzo i trajno.
LikeLike
Divno Andrea što si u Glasgovu! Nadam se da ću i ja posetiti jednom ovaj grad!Hvala na dodatnim preporukama!Veliki pozdrav!
LikeLike